تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

سردرد میگرنی در کودکان

چرا سردرد در کودکان مهم است؟

سردرد در کودکان بسیار شایع است و گاه تا ۸۰ تا ۹۰ درصد از کودکان دچار سردرد می شوند و یکی از شایعترین و مهمترین دلیل مراجعه والدین به مطب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بروز سردرد در اطفال آنها است. عامل سردرد یک کودک شامل طیفی از علت های بسیار مهم و حیاتی مانند تومور مغزی از یک طرف و علل خیلی پیش پاافتاده مانند یک سرماخوردگی می باشد. بیشترین علت سردرد در کودکان خواب کمتر از معمول، ضربه های کوچک به سر کودک، بازی بیش از حد با کامپیوتر یا تماشای بیش از حد موبایل یا تبلت، اضطراب و استرس های روزانه و عفونت های معمولی مانند سرماخوردگی یا سینوزیت بوده است.

چرا سردرد در کودکان مهم است؟

سردرد میگرنی در کودکان چه علائمی دارد؟

اگر کودکی دچار سردردهای تکرارشونده شود، شایعترین علت سردرد عودکننده سردرد میگرنی در کودکان است. میگرن در کودکان یک بیماری ارثی با زمینه ژنتیک است. اغلب فرزندان خانواده ای دچار سردرد میگرنی می شود که سابقه میگرن در خانواده وجود داشته است. وقتی زمینه ژنتیک در یک کودک وجود داشته باشد زمانی حمله سردرد میگرنی در کودکان رخ می دهد که یک عامل محرک مثل خستگی، فعالیت بیش از حد بدنی، کمبود خواب، استرس و یا حتی خوردن برخی مواد غذایی وجود دارد.

شایعترین علت سردرد عودکننده سردرد میگرنی در کودکان است

تعریف دقیق سردرد میگرنی در کودکان این است که:

سردرد یکطرفه باشد یا اینکه در ناحیه گیجگاهی دوطرف باشد

طول مدت هر حمله سردرد میگرنی حداقل یک ساعت طول بکشد

کیفیت سردرد ضرباندار مانند کوبیدن چکش باشد

سردرد به همراه برخی علایم مثل سرگیجه، ترس از نور، دل‌درد،ترس از صدا، تهوع و استفراغ رخ دهد

قبل از حمله سردرد علائم هشداردهنده مانند دیدن جرقه نورانی یا احساس راه رفتن مورچه روی پوست وجود دارد

در نوع غیرمعمول از اورا انجام MRI مغزی لازم است.

چند نوع سردرد میگرنی در کودکان می شناسید؟

بیش از ۹۰ درصد سردرد میگرنی در کودکان از نوع میگرن شایع یا بدون علامت هشداردهنده یا اورا Aura می باشد. در میگرن شایع حداقل پنج حمله سردرد میگرنی باید رخ دهد تا این تشخیص داده شود. حدود ۱۰ درصد از موارد میگرن از نوع کلاسیک یا با علائم هشداردهنده یا Aura است. علامت هشداردهنده یا Aura یک علامت یا یک احساس است که کودک با ظهور این علامت هشداردهنده متوجه بروز قریب الوقوع سردرد می شود. این علامت هشداردهنده گاه معمولی است مانند دیدن جرقه نورانی یا احساس راه رفتن مورچه روی پوست و گاه غیرمعمول است مانند فلج شدن یک اندام یا توهمات مختلف. در نوع غیرمعمول از اورا انجام MRI مغزی لازم است.

رای تشخیص دقیق سردرد میگرنی در کودکان و افتراق آن از انواع تشنج در کودکان انجام نوار مغز اطفال ضروری است

در برخی از کودکان حملاتی با فاصله های زمانی مشخص رخ می دهد که غیر عادی هستند. مانند کودکی که در فواصل چند هفته ای مرتب استفراغ می کند در حالی که بررسی سیستم معده و روده ها کاملاً طبیعی و بی نقص است. گاه کودک در زمانهای مشخص دچار دردهای شدید شکمی می شود و همزمان با درد شکم رنگ پریدگی و تعریق فراوان دارد ولی سونوگرافی شکم و سیستم گوارشی کاملاً نرمال است. نکته مشترک در این کودکان وجود سابقه قوی سردرد میگرنی در خانواده است. به این نوع از حملات که در آینده و بعد از بلوغ تبدیل به سردرد میگرنی معمولی می شود، واریانت میگرن گفته می شود که همان بیماری میگرن با تظاهرات متفاوت است.

علامت هشداردهنده یا Aura یک علامت یا یک احساس است که کودک با ظهور این علامت هشداردهنده متوجه بروز قریب الوقوع سردرد می شود.

آیا برای تشخیص سردرد میگرنی کودکان نوار مغز لازم است؟

اگر به زمینه اصلی بروز سردرد میگرنی کودکان برگردیم، نکته مهمی که لازم است بدانیم اینکه مکانیسم بروز سردرد میگرنی مانند یک حمله تشنج و به علت اشکال در عملکرد کانالهای یونی در نورون های مغزی است. پس برای تشخیص دقیق سردرد میگرنی در کودکان و افتراق آن از انواع تشنج در کودکان انجام نوار مغز اطفال ضروری است. اخیراً تحقیقات متعدد ثابت کرده است که تجمع بعضی از انواع خاص امواج مغزی در نواحی پس سری یا Occipital فرد مبتلا به میگرن افزایش پیدا می کند. لذا به منظور شناسایی دقیق تر سردرد میگرنی انجام نوار مغز سه بعدی یا نقشه مغزی یا QEEG بسیار کمک کننده است.

از درمان های جدید سردرد میگرنی در کودکان انجام نوروفیدبک است
SONY DSC

آیا غیر از درمان دارویی درمان دیگری برای سردرد میگرنی کودکان وجود دارد؟

بهترین را برای جلوگیری از بروز حملات سردرد میگرنی در کودکان پیشگیری از رویارویی با عوامل تحریک کننده است. پیدا کردن این عوامل محرک بسیار مهم است و از غذایی خاص تا استرس و اضطراب و یا عوامل محیطی دیگر می تواند متفاوت باشد. در صورتی که در طی هفته کودک بیشتر از دوبار حمله سردرد میگرنی داشته باشد و یا سردرد مانع فعالیت های کودک شود، از داروهای پیشگیری کننده با تجویز فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان استفاده می شود. یکی از درمان های جدید سردرد میگرنی در کودکان انجام نوروفیدبک است که تنظیم کننده امواج داخل مغزی با دستگاه نوروفیدبک می باشد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دسته بندی : دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *