تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

کودک اوتیسمی چگونه بازی میکند؟

یک کودک اوتیسمی چگونه بازی می کند؟

برای یک کودک اوتیسمی بازی کردن آسان نیست. شخص متوجه می شود که او به روش متفاوت از آنچه انتظار می رود بازی می کند؛ چون او روشی را که مناسب خودش است برمی گزیند. این تفاوت ها بستگی به روش برقراری ارتباط وی با دیگران و دنیای پیرامونش دارد.

بازی کودکان اوتیسمی


۱ – کودک اوتیسمی با اسباب بازی ها بازی نمی کند، بیشتر به جویدن آن ها علاقه دارد.

۲ – بازی هایش غیرمعمول است و متناسب سن او نیست.

۳ – به روش خاصی بازی می کند. برخی از بازی ها، مثل پازل را به درستی انجام می دهد، اما نمی می تواند یک نقش را ایفا کند. ً همان روش صحیح را در بازی های دیگر تعمیم دهد و در بازی صرفا یک نقش را ایفا کند.

بازی کودکان اوتیسمی

۴ – می تواند با یک روش کاملا مشخص بازی کند. می تواند هدفی را مشخص کند و بازی کند تا به آن برسد.
او می تواند از وسایلی مثل قلم و کاغذ برای نقاشی کردن استفاده کند. کودکان با مهارت های ارتباطی محدود بایستی بتوانند در این فعالیت ها شرکت کنند. ۵ . می تواند بازی های قاعده دار را انجام دهد. می تواند نقشی ایفا کند و با دیگران با روش های محدود بازی کند. کودکان با مهارت ارتباطی محدود دوست دارند که همان بازی را بارها و بارها تکرار کنند.

۶ – می تواند بازی های نمادین و خیالی را انجام دهد. بازی نمادین به معنی وانمود کردن کاری، مثل
نوشیدن از یک فنجان خالی است. تمام کودکان اوتیسمی غیر از آن هایی که اصلا نمی کنند، قادر به بازی های سمبولیک و خیالی، اما به روش های متفاوت هستند.

بازی کودکان اوتیسمی

چگونه با یک کودک اوتیسمی بازی کنیم؟

روانشناسان و پزشکان متخصص مغز و اعصاب کودکان بر این نظر هستند که بازی با کودک اوتیسمی باید طبق مراحل زیر باشد:

۱ – با علایق کودک همراه شویم. به روشی که کودک بازی می کند، توجه کنیم و با او همراه شویم.

۲ – کلمات و کارهای کودک را توضیح دهیم. هر کاری که کودک انجام می دهد، بیانش کنیم، زیرا این یک راه ایجاد ارتباط در هنگام بازی است.

۳ – از کودک تقلید کنیم. تقلید از کارهای کودک، به تعامل وی با ما کمک می کند؛ او را تشویق می کند تا از ما تقلید کند. هدف این است که از یک بازی ساده، به تعامل و کار گروهی برسیم. باید برای رسیدن به هدف پافشاری کنیم؛ زیرا کودک در ابتدا فعالانه بازی نمی کند.

بازی کودکان اوتیسمی

۴ – به دنیای کودک وارد شویم. وارد بازی کودک شویم و در بازی کردن با او سماجت کنیم، حتی اگر درابتدا قبول نکند.

۵ – این موجب تشکیل یک عادت در کودک می شود و می تواند مراحل بازی را پیش بینی کند. در ضمن بازی، بشماریم. برای تعمیم آموخته های کودک، باید ۱ ،۲ ،۳ برایش دست بزنیم و یا قبل از شروع هر مرحله بازی با روش افراد دیگر بازی را ادامه داد.

۶ – به کودک فرصتی دهیم تا نقشی ایفا کند. زمان مشخصی در نظر بگیریم تا کودک نقش خود را ایفا کند، به این صورت که مراقب، بازی را ادامه ندهد و متوقف کند تا این فرصت برای کودک پیش بیاید که شروع کننده بازی در آن زمان باشد، با این طریق کودک را در بازی شرکت داده ایم.

بازی کودکان اوتیسمی

۷ – در ابتدای بازی، به کودک برای ایفای نقش اشاره کنیم. کودک خود به خود در بازی شرکت، و نقشی ایفا نمی کند. مراقب با دادن علایم واضح به او کمک کند. این علایم شامل اشارات بدنی، مثال های کلامی و بدنی و دستورات کلامی می باشد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغزواعصاب کودکان فلوشیپ نوروماسکولار از ژاپن

کلینیک مغز و اعصاب کودکان دکتر محمدکاظم بخشنده

دسته بندی : اوتیسم مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *