تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

دکتر سردرد کودکان

سردرد

سردرد در کودکان شایع است؟

بسیار از ما سوال می شود که آیا کودکان هم مبتلا به سردرد می شوند! پاسخ به این سوال بله می باشد. سردرد در کودکان بسیار شایع بوده، شایع ترین علت مراجعه کودکان به پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان می باشد. میزان شیوع سردرد کودکان از ۴۰ تا ۸۰ درصد متفاوت است. البته شیوع سردرد مداوم یا میگرن کودکان کمتر بوده و حدود ۲ تا ۱۵ درصد گزارش شده است.

تاثیر جدایی والدین بر کودکان

سردرد به سه نوع کلی اولیه، ثانویه و درد اعصاب مغزی تقسیم می شود. سردرد اولیه شامل میگرن و سندرم های دوران کودکی می باشد. علل بروز سردرد ثانویه عبارت است از: تروما به گردن، اختلالات عروقی گردن، بیماریهای غیر عروقی داخل مغزی، سوء مصرف مواد، انواع عفونت ها، بیماریهای خونی و اختلالات روحی روانی. وقتی در مسیر اعصاب مغزی بخصوص عصب شماره ۵ (عصب مربوط به حس صورت)، عصب شماره ۹ (عصب مربوط به حس زبان) و یا در مسیر اعصاب حسی پس سر التهابی اتفاق می افتد، درد اعصاب مغزی شروع می شود.

آیا دکتر سردرد کودکان همواره باید به فکر دو تشخیص مهم باشد؟

دکتر سردرد کودکان در معاینه هر کودکی که با سردرد مراجعه می کند باید دو تشخیص مهم و خطرناک را به موقع تشخیص دهد. مننژیت و تومور داخل مغزی دو بیماری هستند که تشخیص به موقع و علاج سریع آنها نقش بسزایی در آینده و زندگی کودک دارد.

عفونت مغزی یا مننژیت: سردرد اغلب علامت اصلی کودک مبتلا به مننژیت است و زمانی بروز می‌کند که التهاب غشاهای پوشش‌دهنده‌‌ٔ مایع مغزی و نخاعی بر مغز فشار وارد می‌کند و گردش مایع نخاعی را کاهش می‌دهد. مننژیت می‌تواند باعث بروز تب بالا، استفراغ مکرر، از دست دادن اشتها، گیجی، خواب‌آلودگی، حساسیت به نور و گاهی اوقات خشکی شدید گردن شود.

شوک در کودکان

تومور داخل مغزی: فوق‌العاده بعید است که سردرد کودک شما ناشی از تومور باشد. تومور مغزی فقط در یک مورد از هر ۴۰ هزار سردرد کودکان، عامل اصلی است. با این حال، اگر فرزندتان از سردرد رنج می‌برد، به ویژه اگر به نظر می‌رسد که شدت سردردها در حال افزایش است، اگر سردردها او را از خواب بیدار می‌کند یا اگر در اوایل صبح رخ می‌دهند.

بیماری میگرن چه تفاوتی با سردرد معمولی کودکان دارد؟

میگرن کودکان یعنی سردردی که تکرار شونده باشد. سردرد در میگرن کودکان اغلب یکطرفه بوده و کودک در سر خود احساس ضربانی شبیه کوبیدن چکش می‌کند و برخی علایم مثل سرگیجه، دل‌ درد، تهوع و استفراغ، دیدن جرقه‌های نورانی و یا حساسیت به نور و بو هم ممکن است وجود داشته باشند. میگرن کودکان حداقل یک ساعت و  گاهی تا ۲ روز هم ادامه می‌یابد. در این سردردها اغلب یک عامل محرک مثل خستگی، فعالیت بیش از حد بدنی، کمبود خواب، استرس و یا حتی خوردن برخی مواد غذایی وجود دارد به طوری که هر فردی نسبت به یکی از این عوامل حساس است و وقتی در آن شرایط قرار می‌گیرد دچار سردرد می‌شود.

میگرن کودکان در سن کمتر از ۲ سال بندرت رخ می دهد. با بالا رفتن سن، میزان بروز حملات سردرد این بیماران نیز افزایش می یابد، به طوری که تصور می شود تا سنین دبستان در حدود ۵  تا ۱۰ درصد کودکان به نوعی به میگرن کودکان مبتلا شوند. قبل از سن بلوغ تعداد پسرانی که به میگرن مبتلا می شوند دو برابر دختران است، اما پس از بلوغ این تعداد کاهش می یابد و به تعداد دخترانی که به میگرن مبتلا می شوند افزوده می شود.

سرگیجه د رکودکان

دکتر سردرد کودکان چگونه با این بیماری برخورد می کند؟

اولین اقدام بهترین دکتر سردرد کودکان، حین مراجعه کودک مبتلا به سردرد انجام معاینه دقیق است. وقتی کودکی با سردرد به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه می کند، مهمترین اقدام معاینه بالینی دقیق کودک است. گاه لازم است برای افتراق از تشنج بررسی بیشتر از جمله نوار مغز دقیق انجام شود. 

در سیر معاینه عصبی کودک توسط بهترین دکتر سردرد کودکان وجود معیارهای زیر نشانه ضرورت انجام تصویربرداری و ام آر آی مغزی است:

 • بروز یک حمله جدید سردرد شدید
 • تغییر در نوع کیفیت حمله سردرد
 • وجود نشانه ادم پاپی در معاینه ته چشم (افزایش فشار داخل مغزی)
 • وجود نقایص عصبی موضعی
 • هر نوع سردرد در یک کودک کمتر از ۶ سال
 • تغییر در سطح هوشیاری بیمار
 • بروز همزمان تشنج و سردرد
سردرد در کودکان

تغذیه مناسب برای پیشگیری از سردرد کودکان چیست؟

یکی از نکاتی مهمی که دکتر سردرد کودکان همواره به آن اشاره می کند، رعایت تغذیه مناسب برای پیشگیری از سردرد کودکان می باشد.

گلوتامات افزودنی غذایی است که به شکل وسیعی در غذاهای فراوری شده، بسته بندی شده و رستورانی (مانند همبرگر، مرغ سوخاری و انواع ساندویچ) وجود دارد که برای طعم دار کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهند این ماده می تواند باعث تشدید حملات سردرد کودکان شود.

تیرامین ترکیبی اسیدآمینه ای می باشد که در غذاهایی همچون پنیر کهنه، ماهی دودی، آجیل، شکلات تلخ و غذاهای تخمیری وجود دارد. این مواد هم موجب تشدید حملات سردرد میگرنی می شوند.

نیتریت بیشتر در غذاهای فرآوری شده گوشتی همچون سوسیس و کالباس وجود دارد. این ترکیب برای تازه و خوشرنگ نگهداشتن فراورده های گوشتی استفاده می شود. در افرادی که به این ماده واکنش نشان می دهند، از طریق گشاد کردن عروق مغز باعث بروز سردرد می شود

سردرد در کودکان

آسپارتام یک شیریرن کننده مصنوعی است که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به صورت پودر و قرصهای شیرین کننده برای بیماران دیابتی در داروخانه ها در دسترس می باشد و در برخی افراد سبب تشدید سردرد می شود. افراد مبتلا به میگرن باید به برچسب مواد غذایی و نوشیدنی های رژیمی توجه کنند و در صورتیکه از آسپارتام به عنوان شیرین کننده در آنها استفاده شده از مصرف آن خودداری نمایند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

کلینیک مغز و اعصاب دکتر محمدکاظم بخشنده

دسته بندی : دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *