تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

بیماری میوپاتی در کودکان

میوپاتی

بیماری میوپاتی چیست؟

میوپاتی نوعی بیماری عصبی عضلانی است که عموما با ضعف عضلانی زیاد خصوصا در عضلات نزدیک به تنه مثل عضلات ناحیه لگن و بازو همراه است.

میوپاتی معمولا ارثی است و در اثر اختلال متابولیک، اختلال در غدد درون ریز، عفونت ها، بیماریهای بافت همبند، مواد سمی یا ثانویه ایجاد می شود. انواع بیماری میوپاتی شامل میوپاتی مادرزادی، دیستروفی عضلانی دوشن، میوپاتی التهابی یا میوزیت و دیستروفی عضلانی مادرزادی می باشد.

میوپاتی

علائم بیماری

۱ – ضعف: اختلال در حرکات ارادی به دلیل از بین رفتن قدرت عضلانی است.
۲- گرفتگی عضلانی و درد: پس انجام فعالیت هایی که عضلات در آن درگیر هستند بیمار دچار شدید در ناحیه عضله می شود.
۳ – خستگی پذیری: عضلات عضوی از بدن قادر به انجام دادن فعالیت ها تا به پایان رسیدن آن نیست و دچار خستگی شدید می شود.

مثلا بیمار میوپاتی در وسط غذا خوردن بیمار به دلیل خستگی عضلات صورتی باید چانه اش را با دست گرفته و حرکت دهد .
۴- آتروفی عضلانی: عضلات اطراف لگن و اطراف شانه بیمار لاغر می شود، به طوری که استخوان کتف در کمربند شانه ای به شدت بیرون می زند.
۵- هیپروتروفی عضلانی کاذب: بزرگ شدن عضلات و ماهیچه ها که به دلیل جایگزینی و افزایش بافت همبند و چربی به جای بافت عضلانی اتفاق می افتد.
۶- چهره هیوپاتیک: به معنای چهره بی حال و افتاده بیمار است که به دلیل اینکه محکم بستن چشم ها و غنچه کردن لب ها در کودکان میوپاتی درست صورت نمی گیرد، ایجاد می شود.

میوپاتی


۷- میوتونی: یعنی انقباض عضلانی با انبساط طولانی و کند همراه است.
۸- اختلال در راه رفتن: در میوپاتی راه رفتن شبیه به راه رفتن اردک خواهد شد. چون از ماهیچه های تنه برای برداشتن گام یا بلند کردن پا استفاده می گردد.
۹- پتوزیس یا افتادگی پلک ها
۱۰- اختلال در بلع و اختلال در تکلم: به دلیل گرفتاری عضلات حنجره، صورت و گلو و حتی صدا در میوپاتی نیز تغییر می کند .
۱۱- کاهش رفلکس ها: تنها رفلکسی که در بیماران میوپاتی که حتی در نوع پیشرفته آن نیز باقی می ماند آشیل است .
۱۲-تغییر شکل تنه و اندام ها: در مراحل پیشرفته بیماری میوپاتی در کودکان به دلیل ضعف عضلات، سرینی و گلوتئوس ها تنه انحناء قوسی پیدا می کند که به آن لوردوز جبرانی می گویند.

میوپاتی

راه های تشخیص بیماری

در مرحله بدون علامت هیچ گونه نشانه ای از بیماری میوپاتی نیست. با مورد بررسی قرار دادن بافت های عضلانی، غیر طبیعی بودن آن مشخص می شود. این بیماری را بیش از تولد هم می توان در سه ماهه اول بارداری با روش های مولکولی تشخیص داد .
عموما والدین تا هنگام راه رفتن کودکان متوجه بیماری میوپاتی در آنها نمی شوند. در کودکان دارای بیماری میوپاتی، مهارت های حرکتی اولیه مانند غلطیدن، نشستن و ایستادن در سن مناسب با کمی تاخیر به دست می آید.

اما در راه رفتن اولین علائم ظاهر می شوند. در ۹۰% بیماران قبل از ۵ سالگی علائم بیماری ظاهر می شود.علامت قابل تشخیص بیماری در این سن، بلند شدن کودک با استفاده از زانو می باشد. در ۷۴% بیماران سن شروع قبل از ۴ سالگی است و در ۳۵% زیر دو سال می باشد.

درمان دیستروفی عضلانی

راه های درمان بیماری

در حال حاضر درمان معرفی شده توسط پزشکان، معمولا درمان توانبخشی میباشد که با استفاده از فعالیت های هدفمند و تقویتی مانع از ایجاد دفورمیتی و بدشکلی در مفاصل می شوند.

البته امروزه یکی از پیشرفت های موثر در درمان این بیماری، سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی است که پزشکان فوق تخصص نوروماسکولار توصیه می گردد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

کلینیک مغز و اعصاب کودکان دکتر محمدکاظم بخشنده

دسته بندی : بیماری عصبی عضلانی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *