تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

رژیم غذایی کودکان بیش فعال

کلینیک مغز و اعصاب کودکان

بیش فعالی چیست؟

شایع ترین بیماری رفتاری عصبی در کودکان است. بیش فعالی به معنای بی توجهی، اختلال در تمرکز، پرخاشگری و پرتحرکی بیش از حد و غیر متناسب با سن کودک می باشد. به عبارتی دیگر بیش فعالی یک وضعیت رفتاری عصبی است که با بی توجهی و عدم تمرکز، پرخاشگری، خستگی ناپذیری و ناآرامی کودک مشخص می شود.

بازی کودکان

رژیم غذایی و بیش فعالی

اثر رژیم غذایی و تغذیه بر اختلال بیش فعالی، موضوعی است که پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان روی آن توجه ویژه ای دارند. در بسیاری از کودکان دارای این اختلال، نشانه هایی از سطوح کمتر از حد مطلوب مواد مغذی مختلف و شواهدی در ارتباط با پاسخ های رفتاری به غذاهای خاص و افزودنی های غذایی وجود دارد. در طول دو دهه گذشته، تمایل برای مطالعه جنبه های مختلف رژیمی در کودکان دارای اختلال بیش فعالی افزایش یافته است و به اثرات افزودنی های غذایی، قندهای تصفیه شده، ریزمغذی ها و متابولیسم اسیدهای چرب ضروری توجه ویژه ای شده است.

تربیت شنوایی

مواد غذایی که باید در رژیم غذایی کودکان دارای بیش فعالی حذف شوند

شکر

یافته‌های برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف شکر ممکن است سطح آدرنالین را در کودکان به میزان ۱۰ برابر افزایش دهد. بنابراین این نتایج نشان دهنده ارتباط مستقیم بین ‌رفتارهای خشونت آمیز با دریافت شکر به میزان بالا می باشد.

لبنیات

خوردن لبنیات می تواند بر روی مغز این دسته از کودکان تاثیر بگذارد. بنابراین بهتر است رژیمی با محدودیت لبنیات را برای کودکان دارای بیش فعالی امتحان کنید و ببینید که واکنش بدن بیمار شما چه خواهد بود.

کلینیک مغز و اعصاب کودکان

مکمل ها و رنگ های مصنوعی

مواد قندی مصنوعی، بسیاری از نشانه های سلامت انسان را به مرور زمان از بین می برند.همچنین تحقیقات نشان داده اند که شیرین کننده ها و رنگ های مصنوعی و شیمیایی می توانند در فیزیولوژی تاثیربگذارند که این منجر به آسیب رساندن به مغز می شود.

مواد غذایی که باید در رژیم غذایی کودکان دارای بیش فعالی استفاده شوند

تغذیه کودک بیش فعال

اسیدهای چرپ

مغز انسان حدود ۶ درصد چربی دارد که اسیدهای چرب امگا-۳ سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است.یکی از نقش‌های مهم اسیدهای چرب ضروری،ارتباط و انتقال بین سلول‌های مغز است.اسید چرب امگا -۳ که برای رشد و عملکرد مغز ضروری است ممکن است رفتار، حافظه و کمبود‌های رفتاری و شخصیتی را بهبود بخشد.یافته‌های مطالعات نشان داده است کودکان مبتلا به بیش‌فعالی دارای سطح پایین تری از اسیدهای چرب ضروری هستند که در نتیجه مشکلاتی در یادگیری، رفتار، خواب و عملکرد ایمنی آنان ایجاد می‌ کند.

کلسیم 

کمبود کلسیم ممکن است بیش فعالی را به وجود آورد. بنابراین می‌ توان با تنظیم یک برنامه غذایی مناسب شامل کلسیم نظیر شیر، پنیر، نان، بستنی، ماست، برخی سبزیجات مانند کلم، برگ‌ شلغم و مکمل‌های کلسیم، این کمبود را برطرف کرد.

پروتئین

پروتئین ها توانایی افزایش تمرکز و تنظیم کردن سطح قند خون را دارند .همچنین به مغز نیز کمک می کند و به نحوی در عملکرد آن موثر هستند . بنابراین موادغذایی چون عدس، لوبیا، سبزیجات به رژیم غذایی بیمار اضافه شود.

تغذیه کودک بیش فعال

ویتامین B

استفاده از ویتامین B در کاهش نشانه های بیش فعالی سیار موثر هستند. این ویتامین ها میزان متابولیسم کربوهیدرات را تنظیم می کنند و در عملکرد سیتسم عصبی تاثیر بسزایی دارند. بنابراین بهتر است حبوبات و اسفناج به رژیم غذایی کودک اضافه شود.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

کلینیک مغز و اعصاب کودکان دکتر محمدکاظم بخشنده

دسته بندی : بیش فعالی مقالات

1 thought on “رژیم غذایی کودکان بیش فعال”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *