تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

حمله میگرن در کودکان

میگرن در کودکان چه علائمی دارد؟

این اختلال با درد ضربان دار در یک طرف سر مشخص شده و گاهی هم ممکن است با حساسیت به نور و صدا همراه بوده است. میزان میگرن از ۳٪ در کودکان تا ۲۰٪ در نوجوانان متغیر است. بنابراین گفته می شود که میگرن یک مشکل شایع است که نیاز به درمان فوری دارد. سردرد میگرنی می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

هر کودکی می تواند به میگرن مبتلا شود. حدود ۱۰٪ کودکان ۵-۱۵ ساله و تا ۲۸٪ نوجوانان به میگرن مبتلا می شوند. نیمی از افرادی که به میگرن مبتلا می شوند اولین حمله را قبل از ۱۲ سالگی تجربه می می کنند. حتی میگرن در کودکان ۱۸ ماهه گزارش شده است!

کودکانی که از کودکی دچار کولیک هستند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به میگرن قرار داشته باشند . یک مطالعه نشان داد کودکان مبتلا به کولیک هفت برابر بیشتر به میگرن مبتلا بوده اند.

شوک در کودکان

عوامل خطر میگرن در کودکان

سابقه خانوادگی: میگرن در خانواده های مختلف ایجاد می شود. اگر یکی از والدین میگرن داشته باشد، تقریباً ۵۰٪ احتمال دارد که فرزند او نیز به این بیماری مبتلا شود . اگر هر دو والدین به میگرن مبتلا باشند، احتمال بروز آن در کودکان بیشتر است.

جنسیت: قبل از بلوغ، پسران بیشتر نسبت به دختران میگرن را تجربه می کند. در سالهای نوجوانی و در سن ۱۷ سالگی، ۸ درصد پسران و ۲۳ درصد دختران دچار میگرن می شوند. برای بزرگسالان، میگرن بیشتر در زنان دیده می شود.

عفونت مغزی

استرس و خواب:  برنامه نامنظم خواب (خواب زیاد یا کم) می تواند محرک میگرن باشد. همچنین تغییرات در سطح استرس نیز تاثیر دارد.

ورزش.  در حالی که ورزش گاهی اوقات میگرن را تحریک می کند، ورزش منظم ممکن است به جلوگیری یا کاهش تعداد حملات منجر شود.

مواد غذایی و مایعات. حذف وعده های غذایی و خوردن برخی مواد غذایی و افزودنی می تواند باعث ایجاد میگرن شود. محرک های رایج شامل پنیرها و گوشت های پیر، شکلات، مرکبات، رنگ های غذایی قرمز و زرد، گلوتامات مونو سدیم (MSG) و شیرین کننده مصنوعی آسپارتام است.

سردرد در کودکان

کافئین و غذاهای پرادویه نیز می تواند باعث ایجاد میگرن شود، اما گاهی اوقات به سردرد کمک می کند زیرا به عنوان گشاد کننده عروق عمل کرده و رگ های خونی را گسترش می دهد. عدم نوشیدن مقدار کافی آب و سایر نوشیدنی ها می تواند باعث کمبود آب بدن، یکی دیگر از عوامل تحریک کننده میگرن شود.

آب و هوای طوفانی با تغییر فشار. گرمای شدید یا سرما، نور شدید خورشید و تابش خیره کننده، رطوبت زیاد یا هوای بسیار خشک می تواند محرک باشد.

انواع میگرن در کودکان

میگرن در کودکان را می توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

میگرن بدون هاله. در میگرن بدون هاله، سردرد ممکن است تنها علامت باشد.

میگرن همراه با هاله. احساس سردرد قریب الوقوع به عنوان هاله شناخته می شود. این نوع میگرن ممکن است به صورت علائم بصری مانند دیدن لکه ها، چراغ چشمک زن، یا تصاویر تحریف شده یا بوی رایحه های غیرمعمول همراه باشد.

پرورش فرزند

برخی دیگر از انواع میگرن در کودکان، عبارتند از:

میگرن شکمی. میگرن شکمی به صورت درد در شکم و استفراغ بروز می کند .

میگرن گیجی: این نوع میگرن با احساس ناگهانی گیجی، گمراهی و سرگیجه همراه با سردرد مشخص می شود.

میگرن چشمی: این درد به عنوان یک درد شدید در پشت چشم ظاهر می شود که اغلب باعث دوبینی و فلج

برخی از دلایل عمده میگرن در کودکان، عبارتند از:

اضطراب،  عوامل ژنتیکی، کمبود خواب ، …

درمان میگرن و مراجعه به پزشک  در کودکان:

درمان اول میگرن در کودکان استفاده از داروهای بدون نسخه است. این داروها شامل مسکن های معمولی مانند استامینوفن و ایبوپروفن است. بیشتر کودکان به دارو دیگری احتیاج ندارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

تب ، راش ، گیجی ، تاری دید ، گرفتگی گردن، استفراغ مداوم ، مشکل در راه رفتن، تغییر در سطح هوشیاری

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

کلینیک مغز و اعصاب کودکان دکتر بخشنده

دسته بندی : دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *