تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

تفاوت اوتیسم و ADHD

 ADHDAutism
تعاریفیک وضعیت عصبی – رشدی که تمرکز ، توجه ، نشستن آرام و قرار را برای بچه ها سخت می کند.طیف وسیعی از شرایط عصبی تکاملی که باعث ایجاد چالش هایی در مهارت های اجتماعی ، ارتباطات و تفکر می شود. رفتارهای تکراری نیز بخشی از اختلال طیف اوتیسم  autism spectrum  (ASD) disorder  است.
علائمی که ممکن است متوجه آنها شوید!به نظر می رسد اخیرا فراموشکار شده!   به راحتی حواسش پرت می شود و خیال پردازی می کند.   به نظر می رسد که حواس جمع نیست و در دنبال کردن وظایف مشکل دارد.   مستعد عصبانیت و فروپاشی است.   مخالفت با مقررات و نظم و انجام وظایف روزانه.   در انجام وظیفه مشکل دارد مگر اینکه فعالیتی بسیار لذت بخش باشد   برای نشستن آرام در هنگام فعالیتهای آرام مانند زمان غذا یا هنگام کار مستقل در مدرسه بی قراری می کند.   در انتظار نوبت بودن و کلا با صبور بودن مشکل دارد   دائماً در حال حرکت است. (حرکات بیهوده و بی دلیل)   بدون فکر عمل می کند و عواقب اعمال خود را درک نمیکند.   تقریباً همیشه با خطر و بی پروا بازی می کند.  از تماس چشمی و/یا تماس فیزیکی حتی با پدر مادر، اجتناب می کند.   دارای تاخیر تکلم است ، یا هیچ حرفی ندارد یا عباراتی را بارها و بارها تکرار می کند.   از تغییرات روتین ناراحت می شود(مثلا تغییر اتاق یا وسائل بازی)با کسب مهارت های اجتماعی ناسازگاری دارد.   از حرکات بیش از حد بدن برای آرامش خود استفاده می کند (به عنوان مثال ، تکان دادن ، دست زدن)   دائماً “در حال حرکت” یا در حال حرکت است. بیهوده است و باید همه چیز را برداشته و با آن کنار بیایداز نظر کلامی بسیار پیشرفته است ، اما با نشانه های غیر کلامی مبارزه می کنددر نشان دادن احساسات دیگران و احساسات خود مشکل داردبه نحوه صدا ، بو ، مزه ، ظاهر یا احساس اشیا واکنش نشان می دهد (مسائل مربوط به پردازش حسی)با آگاهی از ایمنی و خطر مشکل دارد
امکان لطمات عاطفی یا اجتماعیاشکال در پیروی از قوانین روتین اجتماعی و فردی می تواند در شکل گیری روابط که منجر به دوست یابی می شود تداخلاتی را ایجاد کند،این گونه بازخوردهای منفی مکرر می تواند بر عزت نفس و انگیزه تأثیر بگذارد و باعث شود کودک احساس کند ایده ال نیست یا لااقل مورد قبول واقع نخواهد شد.از بیشترین مشکل در کودکان اوتیسم می توان به عدم درک اجتماعی ، ارتباطات و چهارچوب یا رفتارهای تکراری اشاره نمود. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم حتی آنهایی که چالش های شناختی قابل توجهی ندارند متاسفانه در دوست یابی ، درک نحوه ارتباط با افراد دیگر و درک نشانه های اجتماعی مشکل دارند.
به چه متخصصانی مراجعه کنیم؟متخصصان اطفال متخصصان مغز و اعصاب  متخصصان کودکان رشد و رفتاری  پرستاران  روانپزشکان کودکان  متخصصان اطفال  متخصصان مغز و اعصاب  متخصصان کودکان در زمینه رشد و نمو  روانپزشکان کودکان روانشناسان روانپزشکان اطفال گفتاردرمانگران
در خانه با این فرزندان چطور رفتار کنیم؟قوانین و انتظارات مشخصی را برای فرزند خود تعیین کنید. برای ایجاد ساختار ، برنامه های روزانه ایجاد کنید. جهت ها و وظایف را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. به فرزند خود بیاموزید که از دستورات بصری مانند چک لیست ها ، برنامه های تصویری و یادداشت های چسبنده برای کمک به تمرکز ، سازماندهی و انجام کارها استفاده کند. یک منطقه سازماندهی شده برای تکالیف و مطالعه ایجاد کنید.(مثلا فقط از یک میز برای این کار استفاده کنید) در مورد تغییرات برنامه زمان بندی قبلی هشدار دهید و توضیح دهید که در شرایط جدید چه انتظاری دارید.انتظارات مشخصی داشته باشید و برنامه های روزانه ایجاد کنید. وظایف روزمره  را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و از دستورات تصویر استفاده کنید. برنامه ای برای مدیریت بحران ها داشته باشید. از یک زمان سنج یا سیگنال بصری برای سهولت انتقال از یک چیز به چیز دیگر استفاده کنید. از آنجا که اوتیسم در هر کودکی بسیار متفاوت به نظر می رسد ، حمایت ارائه شده در خانه از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت است. والدین اغلب با یک روانشناس یا سایر پزشکان برای ایجاد یک برنامه حمایتی مشاوره بگیرند.

کلینیک مغز و اعصاب دکتر بخشنده

دسته بندی : دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *